Magnézium nélkül nem működik az élet.
Szervezetünk valamennyi energiatermelő folyamatához magnéziumra van szükség.
A magnézium olyan ásványi anyag, amely a szervezet több mint 300- féle anyagcsere- folyamatában vesz részt. Az emberiség nagy része a táplálkozásból nem jut elég magnéziumhoz, ami egy sor krónikus betegség kialakulásához vezethet. Ahhoz, hogy szervezetünk működni tudjon testünk minden sejtjének szüksége van magnéziumra.
Magnéziumhiány jelei
Izomgörcsök és izomfájdalom
A kisebb rángások, remegések és görcsök az első jelei lehetnek az alacsony magnézium szintnek. Míg az alkalmi, rövidebb rángások normálisak, súlyosabb esetben a görcsök egyre hosszabb ideig vannak jelen és egyre intenzívebben.
Fontos szem előtt tartani, hogy ezeket a rángásokat sok más rendellenesség is okozhatja, például túl sok koffein vagy a túlzott stressz. Más neurológiai betegség tünetei között is találkozhatunk vele, így semmiképpen nem szabad félvárról venni, ha a rángások rendszeressége még a megfelelő tápanyag bevitel mellett sem csökken.
Fejfájás
Korábbi kutatások bizonyították, hogy a gyakori fejfájások hátterében időnként a magnéziumhiány is állhat: akiknek nincs elég ebből az ásványi anyagból a szervezetében, annál nagyobb valószínűséggel alakul ki migrén, ráadásul a rohamok nemcsak gyakoribbak, de erőteljesebbek is lehetnek. Aki hajlamos a migrénre, mindenképpen érdemes magnéziumtartalmú étrend-kiegészítőt szednie, akárcsak azoknak a hölgyeknek, akiknek a menstruáció előtt szokott fájni a fejük.
Szívritmuszavar
A magnézium nagy szerepet játszik abban, hogy a szív izmai, illetve ingerületátvivő rendszere megfelelően működjön, ezért ha hiány jelentkezik belőle, akkor annak a szívet, illetve az egész kardiovaszkuláris rendszert érintő kellemetlen hatásai is lehetnek. Ezek közé tartozhat a túl szapora vagy a rendszertelen szívverés.
Hangulatingadozás és letargia
A magnéziumhiány következménye lehet a depresszió, a rosszkedv, a letargia, a nyugtalanság, az idegesség – ha nem tudjuk meghatározni, miért ugrunk a legkisebb dologra is, miért nem alszunk elég nyugodtan, vagy miért vagyunk folyton letörtek, akkor annak a hátterében a túl kevés magnézium is állhat. A magnéziumszint növelése javíthat a lelkiállapotunkon, csökkentheti az idegességet és a szorongást, emellett pedig a hatására sokkal jobban tudunk aludni is.
Gyengeség és fáradékonyság
Már a nagyon enyhe mértékű magnéziumhiány is okozhat gyengeséget, fáradékonyságot, általános rosszullétet. Megtapasztalhatunk fizikai erőtlenséget is, és úgy érezhetjük, hogy még a legkisebb feladat elvégzéséhez is komoly erőbefektetésre van szükség. Ennek a hátterében az állhat, hogy a magnéziumnak nagy szerepe van abban, hogy a glükózt energiává alakítsuk.
Vérnyomás problémákat is okozhat
A magas vérnyomás kialakulásában számos tényezőnek van szerepe, például az egészségtelen, stresszes életmódnak és a rosszul összeállított étrendnek. Azonban a magnéziumnak is kiegyensúlyozó hatása van, hozzájárul például ahhoz, hogy a vérerek rugalmasak maradjanak, hiánya tehát a vérnyomás megemelkedéséhez is vezethet.